ВЫБРАТЬ ПЕРИОД ВРЕМЕНИ
Статті /  (ID-)

Приміщення з підвищеною вологістю. Оздоблення та ремонт

05.05.2015


Як не заплутатися в різноманітті матеріалів, використовуваних для обробки приміщень з підвищеною вологістю? Які помилки найчастіше допускаються при облаштуванні ванних кімнат?

До матеріалів, використовуваних при обробці приміщень з підвищеною вологістю, пред'являються особливі вимоги. Вони повинні мати низьким коефіцієнтом водопоглинання, мати високу механічну і хімічну стійкість до абразивних і миючих засобів.

Поряд з класичним способом обробки вологих приміщень, наприклад, керамічною плиткою, існує і маса інших варіантів.
 

З нашого матеріалу ви дізнаєтеся:

- З чого починається вибір матеріалу для обробки приміщень з підвищеною вологістю.
- Як дизайн такого приміщення впливає на вибір матеріалу для його обробки.
- Чим, окрім традиційної плитки, можна обробити приміщення з підвищеною вологістю.
- Які нюанси необхідно врахувати при обробці.
- Які найбільш часті помилки допускаються при таких роботах.

Особливості приміщень з підвищеною вологістю

Перш ніж приступити до вибору матеріалу для обробки вологого приміщення (наприклад, ванної кімнати), необхідно поставити собі питання: чим це приміщення відрізняється від інших кімнат у будинку або квартирі, і як це впливає на його дизайн?

В одному випадку ванна кімната - це просте МИЙНА приміщення, а в іншому - справжній комплекс, що складається з басейну з гідромасажем і стильним сантехнічним обладнанням.

Тому від того, який функціонал спочатку закладається у ванну кімнату, багато в чому залежить і вибір матеріалу для її обробки.

Дизайнер-проектувальник Олена Голубкова:
- У будинку або квартирі є приміщення з різним ступенем значущості. У ванній кімнаті ми проводимо велику кількість часу, причому користуємося нею щодня.

Крім цього, у вологому приміщенні зосереджується безліч комунікацій: труби з гарячою і холодною водою, електрика, необхідна для підключення пральної машини і т.д.

Тому грамотно побудоване і оброблене вологе приміщення - це плід праці архітектора, дизайнера, сантехніка, електрика та плиточника.

До вологому приміщенню необхідно відноситься як до добре працюючою і налагодженої машині, що складається з безлічі взаємозалежних один з одним деталей.

Збій у «роботі» однієї системи призводить до додаткових витрат. Причому, «неполадки» можуть проявитися відразу або й у віддаленій перспективі.

Оздоблювальні матеріали для вологих приміщень повинні відповідати цілому ряду специфічних вимог, що забезпечують їх тривалу експлуатацію в умовах агресивного впливу води та інтенсивних механічних навантажень. В ремонті і обробці ванна кімната, кухня, санвузол вважаються одними з найдорожчих приміщень.

Тому думати про те, чим і як буде відбуватися вологе приміщення, як ці матеріали будуть поєднуватися один з одним і виглядати в інтер'єрі необхідно ще на стадії проектування заміського будинку. Наприклад, відсутність вентиляції у вологому приміщенні може призвести до появи грибка або цвілі. Помилка при прокладці комунікацій - до протікання. А скільки буде клопоту, якщо труби прокладені всередині вже оброблених стін! Відсутність гідроізоляції - до перезволоження конструктивних елементів приміщення і швидкої втрати їх експлуатаційних характеристик. Неправильний вибір місця для ванни, кухні або санвузла збільшує подальші витрати при їх експлуатації та декоративному оформленні.

Про особливості системи вентиляції у вологому приміщенні докладно розповідається в цій статті.

Олена Голубкова:

- Я б порадила розташувати ванну кімнату в будинку так, щоб у ній було хоча б одне вікно, через яке в приміщення може проникнути денне світло. Він перетворює приміщення, лікує нас від нудьги і дає енергію. І потім - це ж просто чудово - приймати душ в променях сонця.

Якщо зробити вікно немає можливості, наприклад, так запроектовано, або ванна кімната знаходиться в багатоквартирному будинку, то необхідно передбачити достатню штучне освітлення. Це може бути підсвічування біля дзеркала (вбудована в нього або окрема - у вигляді бра поруч), стельовий світильник, приглушене освітлення - для розслаблюючій ванни. Дзеркала, відображають поверхні також використовуються як елемент декору.

Добре підібране природне або штучне освітлення повністю розкриває елементи обробки у вологому приміщенні. І навпаки, навіть найдорожча обробка «зблякне» при неправильно підібраному освітленні.

Наступним етапом, також впливає на вибір матеріалів для обробки вологих приміщень, стають комунікації, необхідні для підключення унітазу, умивальника, душової кабіни, рушникосушок та інших сантехнічних приладів. Необхідно врахувати безліч нюансів - нахил зливної труби, наявність стояків, правильність розводки труб гарячого і холодного водопостачання. Нікому не хочеться свердлити дорогу плитку, якщо після її укладання з'ясується, що для підключення змішувача на потрібній висоті не вистачає кількох сантиметрів труби.

Також не слід забувати і про ергономіку вологого приміщення. Задайте собі питання: наскільки зручно буде користуватися ванною кімнатою, якщо використовувати при її обробці плитку, дерево, камінь або пластикові панелі? Чи не буде занадто слизько у ванній для літньої людини або дитини?

Олена Голубкова:

- Необхідно врахувати взаємне розташування окремих деталей і предметів у вологому приміщенні. Не слід унітаз і біде ставити один навпроти одного. Бігати по кімнаті від одного до іншого - не найкомфортніше заняття. Також можна відмовитися від ванни, тому у багатьох випадках цілком вистачає душової кабіни.

Наявність того чи іншого обладнання у вологому приміщенні впливає на вибір матеріалу, що використовується для його обробки. Наприклад, відкрита вимагає більш серйозного ставлення до гідроізоляції і вологостійкості оздоблювальних матеріалів ванна (оскільки вода буде попадати на стіни і підлогу). У той же час, закрита душова кабіна сама по собі виконує захисну функцію, захищаючи приміщення від води, що дозволяє «грати» з різними оздоблювальними матеріалами.

Оздоблювальні матеріали у вологих приміщеннях

Будівельний ринок пропонує масу матеріалів, якими можна обробити вологе приміщення. Все залежить від наявності коштів і бажання. Плитка, камінь, декоративні штукатурки, мозаїка, пластикові панелі, фарбування, оброблене антисептиками дерево - допускається будь-яка комбінація з цих матеріалів.

Олена Голубкова:

- Такі матеріали як натуральний камінь, мармур та мозаїка з нього століттями використовувалися для облицювання терм, хамамов і басейнів. Вони естетичні, добре переносять вологе середовище, довго служать. Якщо є кошти і можливість обробити вологе приміщення цими матеріалами, то це чудово.

Перша думка, яка приходить в голову будь-якому забудовникові, який вибирає матеріал для обробки вологого приміщення - це, звичайно, керамічна плитка. Естетичність, низький коефіцієнт вологовбирання і різноманітність кольорів принесли цьому матеріалу заслужену славу.

Але чи є альтернатива керамічній плитці, натуральному каменю, скляній мозаїці? Як заощадити? Давайте подумаємо, а чи потрібно «закочувати» все вологе приміщення цими недешевими матеріалами?

Можна піти шляхом комбінування - закрити плиткою, керамогранітом, мозаїкою тільки «мокрі» зони, які тісно пов'язані з водою, а всі інші поверхні - обштукатурити або пофарбувати.

kan74:

- Я в своєму будинку не став класти плитку у ванній кімнаті. Подумав, раптом відпаде, та й дорого. Вчинив так: прогрунтована, прошпакльовані і пофарбував стіни. За десять років жодної тріщинки не з'явилося.

Rual:

- У мене в ванній були криві стіни. Взяв штукатурку, накидав її на стіни, вирівняв, два рази прогрунтована і пофарбував водоемульсійною фарбою. З тих пір пройшло вже три роки, а стіна як нова.

Крім фарб, у вологому приміщенні можна використовувати спеціальну вологостійку декоративну штукатурку. З її допомогою стінам можна надати стильний і вишуканий вигляд, що імітує мармур, камінь, дерево.

Спеціаліст з ремонту і обробці Віталій Пожидаєв:

- Хоча керамічна плитка - це класика оздоблювальних матеріалів, зі свого досвіду можу сказати, що в інтер'єрі вологого приміщення відмінно виглядає поєднання плитки і декоративної штукатурки. Виходить справжня картина, де плитка, як рама, виступає обрамляющим елементом.

У лінійці виробників високоякісних фарб і декоративних штукатурок є матеріали, призначені для використання в приміщеннях з підвищеною вологістю. Також є шпалери, які можна клеїти у ванних кімнатах. Дізнатися все про використання в інтер'єрі фарб і декоративних штукатурок можна з цього матеріалу.

Щоб зрозуміти, як краще комбінувати ці матеріали, можна скористатися наступним радою.

Олена Голубкова:

- Варіант перший - зонування. Ми виділяємо у ванній кімнаті «мокру» зону і поміщаємо в неї ванну або душ. У «сухий» зоні ставиться умивальник, шафки, унітаз і біде.

Таким чином ми вибірково застосовуємо дорогий матеріал - плитку і мозаїку - і економимо кошти.

Варіант другий: якщо дозволяють розміри ванної кімнати, то можна просто відгородити «сухий» блок від «мокрого» скляною перегородкою і обробляти його менш вимогливими до вологостійкості матеріалами.

Можна пофарбувати стелю у ванній кімнаті або змонтувати натяжну систему. Ключову роль відіграє як бюджет проекту, так і необхідність якогось особливого ефекту: дзеркальності або відображення.

Також можна використовувати при обробці ванної кімнати вологостійкі породи дерева, наприклад, модрину, але це недешевий варіант. Менш дорогі сорти деревини: в'яз, вільха.

Дерево необхідно обробити антисептичними складами, що захищають його від гниття. При використанні дерева в якості елемент декору слід «захистити» його від прямого контакту з водою.

Бюджетним способом обробки вологого приміщення можуть стати вологостійкі пластикові панелі.

Йоссаріана:

- Пластикові панелі у ванній кімнаті - це швидке і недороге рішення. З ними легко працювати, але треба уважно дивитися на якість панелей: є тонкі і кволі, є досить міцні. Все залежить від виробника.

Завдяки технології монтажу, панелі дозволяють у короткий термін самостійно обробити ванну кімнату.

Як варіант, пластикові панелі застосовуються в якості тимчасового рішення на 2-3 роки, перед тим як приступити до обробки вологого приміщення більш дорогими матеріалами - керамічною плиткою і т.д.

Перевага панелей - легкість їх миття: бруд можна витерти ганчіркою або відмити.

Чи є у пластикових панелей неприємний запах? Це питання хвилює багатьох забудовників. Узагальнивши досвід користувачів FORUMHOUSE, можна сказати, що пахнуть неякісні панелі, виготовлені з ПВХ з порушенням технології. Якісні ламіновані панелі запаху майже не мають. Також не рекомендується встановлювати пластикові панелі в закриті профілі: П-подібні, стартові / фінішні рейки, звідки немає зливу води. Саме застійна, брудна вода виливає подібні «аромати».

При монтажі панелей ПВХ краще використовувати спеціальні профілі та добірні елементи: зовнішній кут, внутрішній кут, стартову / фінішну рейка, стельовий профіль / плінтус. Але тут є один нюанс.

Кекс:

- Потрібно спочатку підрахувати, у скільки обійдеться обробка ванної кімнати пластиковими панелями. До кошторису необхідно включити всі направляючі і куточки, клей (якщо панель приклеюється на рівну стіну). Може вийти так, що дешевизна панелей виявиться уявної.

Як уникнути помилок при обробці приміщень з підвищеною вологістю?

Незважаючи на всі плюси того чи іншого матеріалу, що використовується при обробці приміщення з підвищеною вологістю, всі його достоїнства можуть звестися «ні» через помилки при монтажі. Розглянемо основні з них.

Віталій Пожидаєв:

- Раз мова зайшла про пластикові панелях, то при відносній дешевизні вони не позбавлені такого недоліку як крихкість. Панель складається з двох частин з перегородками і має повітряний прошарок. Тому вона боїться різких ударів, на ній може залишитися отвір або вм'ятина.

Для кріплення панелей краще використовувати металевий профіль, використовуваний при монтажі гіпсокартону (це забезпечить жорсткість конструкції). Якщо закріпити панелі на дерев'яну обрешітку, її може з часом «повісті», що призведе до деформації конструкції, також дерево може почати гнити. Для надійності панель необхідно монтувати на прес-шайбу (саморіз з широкою головкою). В ідеалі, панель краще кріпити на рівні стіни клеєм, який підходить для склеювання пластику і штукатурки.

Керамічні та керамогранітні плитки, часто використовувані при обробці вологого приміщення, також заслуговують особливої уваги. Одне з найбільш проблемних місць у плитки - затирочні шви (туди потрапляє волога, що з часом призводить до падіння плитки, появі грибка і цвілі), особливо якщо кладка виконана з порушенням технології і на погано підготовлену основу.

Про те, чому плитка відстає від стіни і як правильно її клеїти в приміщенні з підвищеною вологістю, докладно розповідається в цій статті.

Віталій Пожидаєв:

- Якщо в основі затирання міститься гіпсова основа, в швах з часом може з'явитися цвіль (тому гіпс - гігроскопічний матеріал). Краще використовувати затірки на цементній або епоксидній основі.

Також існують затірки, в основу яких введені спеціальні добавки, що перешкоджають виникненню цвілі.

Крім цього, важливо захистити шви вже покладеної плитки спеціальним лаком. Лак перешкоджає проникненню вологи в затірку (лак наноситься після повного висихання затірки), і в швах не з'явиться цвіль.

Частою помилкою початківців забудовників стає використання в «мокрих» приміщеннях штукатурки на гіпсовій основі. Гіпс добре вбирає вологу, і підстава, вирівняне такий штукатуркою, може відвалитися. Краще використовувати штукатурку на цементній основі.

Ще один нюанс, про який часто забувають - якісна гідроізоляція штраб (в кам'яних будинках) під каналізацію і труби водопостачання. Якщо знехтувати гідроізоляцією цих місць, то волога проникне всередину стіни.

Також слід звернути увагу на перегородки, викладені з піноблоків і пінобетону. Якщо стіна, викладена з цих блоків, нерівна, то від них часто відшаровується штукатурка, а разом з нею - і плитка. Щоб цього уникнути, на стіну накладається металева (по пінобетону) і малярська (по піноблоків) сітка. Після цього приклеюється плитка.

Сітка багаторазово збільшує несучу здатність підстави.

Віталій Пожидаєв:

- Раджу обов'язково грунтувати пінобетон. Якщо цього не зробити, то при нанесенні на поверхню стіни штукатурки пінобетон швидко «висмокче» з неї всю вологу, необхідну їй для придбання марочної міцності.

Плитка, покладена на таку підставу, з часом може впасти.

Ще одним проблемним місцем у вологому приміщенні стає примикання стіна / підлога. Будь тріщина призводить до накопичення тут вологи, а волога - це цвіль і грибок, неприємний запах, відшаровування плитки. Щоб цього уникнути, необхідно як слід гідроізолювати цю ділянку. Краще використовувати акрилову гідроізоляцію. Така гідроізоляція допускає невеликі зрушення між стіною і підлогою, що зберігає герметичність вузла примикання.
 


Автор: Адмін
spacer
spacer