ВЫБРАТЬ ПЕРИОД ВРЕМЕНИ
Статьи /  (ID-)

Кадастровий паспорт ділянки: для чого він потрібен

25.03.2015


Зареєструвати право власності на земельну ділянку можна і без кадастрового паспорта. Однак отримати його все одно необхідно - є маса ситуацій, коли він землевласнику може знадобитися.

Кадастровий паспорт - це документ, який містить опис параметрів земельної ділянки. Зокрема, там вказується його площа, місце розташування, категорія (наприклад, землі населених пунктів, сільськогосподарського призначення) і вид дозволеного використання (індивідуальне житлове будівництво, зведення малоповерхових будинків і т. Д.). Також паспорт ділянки містить інформацію про кадастрової вартості, наявних обтяження, обмеження у використанні. Зрозуміло, в документі є графа про те, кому належить даний земельний наділ.

Спочатку - кадастровий облік

Тим часом при здійсненні операцій із земельними ділянками кадастровий паспорт не потрібно - Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії (Росреестра) реєструє право власності на землю без цього документа. Можливо, тоді взагалі нема чого отримувати кадастровий паспорт? Не будемо поспішати з висновками.

Почнемо з того, що видача кадастрового паспорта є, умовно кажучи, результатом іншої важливої процедури - постановки земельної ділянки на кадастровий облік. Ось без неї продати, подарувати, заповісти ділянку неможливо.

Кадастровий паспорт - це, по суті, виписка з Єдиного державного реєстру прав. Тому отримати цей документ без попередньої постановки на кадастровий облік неможливо

Як відбувається постановка земельного наділу на облік? Спочатку необхідно звернутися до кадастровому інженеру, щоб той виготовив межовий план (межування - платна послуга). Цей папір визначає межі та основні параметри земельної ділянки. Коли план готовий, його необхідно віднести до відділення Росреестра того району, де розташований наділ. Там інтересант пише заяву, після чого, якщо в плані немає помилок, ділянка благополучно ставлять на кадастровий облік.

Фактично це означає, що відомості про нього потрапляють до Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно (ЕГРП). Саме на підставі цих даних, зокрема, визначається кадастрова вартість ділянки, від якої залежатиме розмір земельного податку, що сплачується землевласником.

Зауважимо, що сама постановка ділянки на кадастровий облік - це безкоштовна процедура, ніяких державних мит сплачувати не потрібно.

«Тільки після того як ділянка поставлений на кадастровий облік, з'являється можливість замовити кадастровий паспорт - фактично він є випискою з ЕГРП», - пояснює юрист практики з нерухомості та інвестицій «Качкін і Партнери» Андрій Кулаков.

Процедурою видачі «земельних» паспортів теж завідує Росреестр. Ось чому при реєстрації угод кадастровий паспорт не потрібно - всі відомості і так вже є і цієї держструктури.

Навіщо потрібен кадастровий паспорт

Зате кадастровий паспорт може знадобитися при спілкуванні з іншими державними та приватними структурами. За словами юриста групи компаній «Екотон» Віталія Столярова, кадастровий паспорт необхідний, зокрема, при зверненні до нотаріуса - якщо потрібно завірити договір купівлі-продажу ділянки, оформити дарчу, спадщину. Також паспорт ділянки можна знадобитися при отриманні іпотечного кредиту (передачу землі в заставу), оцінці ділянки, укладанні договору страхування житлового будинку, розташованого на ділянці. У разі різного роду судових спорів у власника також можуть запросити кадастровий паспорт.

Багато відомостей про земельні ділянки, поставлених на кадастровий облік, можна отримати безкоштовно-для цього слід відвідати ресурс «Публічна кадастрова карта»

«На відміну від постановки на кадастровий облік видача кадастрового паспорта - послуга платна. Крім квитанції про сплату державного мита в Росреестр необхідно надати документ, що засвідчує особу та довіреність (якщо діє представник), інших документів не потрібно », - говорить Андрій Кулаков.

За словами юристів, люди часто цікавляться, в чому різниця між кадастровим паспортом і кадастровим планом? По суті, це одне і те ж. Просто раніше у земельних ділянок не було паспортів - їх форму ввели в 2008 році. До цього часу існували тільки кадастрові плани, які стали згодом складовою частиною кадастрових паспортів.

У тих випадках, коли відомості з кадастру потрібні не для надання в яку-небудь організацію, а для особистого користування (наприклад, уточнити цільове призначення, площа ділянки, який планується купити і т. Д.), Можна обійтися взагалі без звернення до Росреестр. Як зазначає Андрій Кулаков, в інтернеті розміщена офіційна Публічна кадастрова карта, на якій у відкритому доступі зведені дані про всі земельні ділянки, поставлених на кадастровий облік.

Сама по собі процедура отримання кадастрового паспорта проста. Більшість складнощів зазвичай виникає на етапі межування земельної ділянки - перед постановкою на кадастровий облік. Але це вже тема для окремої статті.
 


Автор: Администратор
spacer
spacer